Senkron Kurumsal Katalog, Senkronize, Dergi

Zeytinburnu Belediyesi

Zeytinburnu, 1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetilmiş olup, 1957 yılında İstanbul'un 14. ilçesi olmuştur.

Zeytinburnu Belediyesi

Zeytinburnu, 1953 yılına kadar doğusu Fatih, batısı ise Bakırköy ilçesine bağlı olarak yönetilmiş olup, 1957 yılında İstanbul'un 14. ilçesi olmuştur. Zeytinburnu İlçesi’nin güzeyinde Marmara Denizi, doğusunda tarihi İstanbul Karasurları ile Fatih İlçesiyle, Batısında Bakırköy ve Güngören, kuzeyinde Bayrampaşa ve Eyüp İlçeleri ile komşudur. Bir dikdörtgene benzeyen şekliyle 11.3 km²'lik yer kaplar. İlçe topraklarının güneyden kuzeye uzunluğu 5.5 km, doğu-batı doğrultusundaki genişliği 2.5 km.'yi bulmaktadır. Köyü ve bucağı olmayan Zeytinburnu idari bakımdan yalnızca mahallelere ayrılmıştır. Zeytinburnu'nun nüfusu, 2009 yılında yapılan TÜİK verilerine göre 288.058’dir. İlçede hâlâ 13 mahalle, 907 cadde ve sokak mevcuttur.

İhtiyaç ve Talep

Zeytinburnu Belediyesi yeni Hizmet Binası Projesi yeşil ve akıllı bina konseptine uygun olarak çalışan personelin ve hizmet alacak halkın konforlu, teknolojik, güvenli ve huzur içerisinde faydalanacakları ortamın yaratılması amaçlı, bütün elektronik sistemlerin tek bir merkezden izlenmesi aynı zamanda sevk ve idare edilmesi amaçlı kurulması öngörülmüştür.
 

Sistem Tasarımı ve Çözüm

Binada çalışacak personel ve hizmet alacak kişilerin daha güvenli ve rahat çalışma/yaşamalarını sağlamak amacıyla; ‘Intelligent Adresli Yangın İhbar’’, ‘Kartlı Geçiş’, ‘Kapalı Devre TV’, ‘Personel Devam Kontrol’, ‘Turnike’ sistemlerinin projelendirilmesi ve kurulumu yapılmıştır.
 
Yangın algılama ve uyarı sistemi, mikroişlemci kontrollü ve adresli sistem olarak tasarlanmıştır. Binanın bütün bölümlerine, bölüm özelliklerine ve yapı malzemesine uygun tipte optik duman; sabit sıcaklık veya kombine dedektörler yerleştirilerek, uyarı için yangın butonları, yangın flaşörleri tesis edilmiştir.
 
Kartlı Geçiş Sistemleri ile çalışanlar ve misafirler için üretilen serbest geçiş kartları ile “yetkilendirildikleri ölçüde” bina içerisinde serbest dolaşım hakkına sahip olmaları sağlanmıştır.
Personel Devam Kontrol Sistemi; personelin parmak izi veya kart ile giriş/çıkış saatlerinin takip edilmekte ve ilgili departmana raporlanmaktadır.
 
Kapalı Devre TV ve Dijital Kayıt Sisteminde; bina çevresinde harici tip kompakt ve hareketli kameralar, bina içinde genel ve önemli alanlarda sabit ve dome kameralar vasıtasıyla izleme ve kayıt yapılması sağlanmıştır.
 
Tüm sistemler tek bir merkezden yönetilmektedir.