Senkron Kurumsal Katalog, Senkronize, Dergi

Shaya Kahvecilik / Starbucks

Türkiye genelindeki tüm Starbucks mağazalarında Hırsız İhbar Sistemi, Yangın İhbar Sistemi ve Kapalı Devre TV Sistemlerinin kurulumu yapılmış olup satışların ve kasa hareketlerinin kontrol altına alınması amacıyla POS cihazları Kapalı Devre TV Sistemi ile entegre edilmiştir.

Shaya Kahvecilik / Starbucks

Shaya Kahvecilik/Starbucks;  (NASDAQ: SBUX), ABD’li kahve dükkânları zinciridir. Merkezi Seattle, Washington’dadır. Starbucks,  adını Moby Dick’teki Starbuck adlı karakterden alır ve simgesi bir denizkızıdır.
İlk Starbucks mağazası 1971 yılında öğretmen olan Jerry Baldwin ve Zev Siegel ile yazar olan Gordon Bowker tarafından açılmıştır. 1982yılında yatırımcı Howard Schultz da ortaklığa katılmış ve İtalyan espresso barlarından etkilenerek 1985 yılında II. Giornale kahve dükkânları zincirini kurmuştur.  Birkaç yıl sonra Starbucks’ın ilk sahipleri Peet’s Coffee and Tea mağazasını satın alınca Starbucks’ı Shultz’a devretmişlerdir.
 
Böylece Shultz’un II. Giornale kahve dükkânları, Starbucks adını alarak hizmet vermeye devam etmişlerdir. Starbucks,  ilk mağazalarını Vancouver, Britanya Kolombiyası ve Chicago, Illinois’de açmıştır. Starbucks’ın Kuzey Amerika dışındaki ilk mağazası 1996 yılında Tokyo, Japonya’da açılmıştır. Starbucks’ın 10,595 bölge ve 30 ülkede kahve dükkânları mevcuttur. Ağustos 2005 itibariyle Starbucks’ın dünyada toplam 5,712 kahve dükkânı vardır. Bunların 4,666’sı ABD’de, geri kalan 1,049’u da diğer ülkelerdedir. Shaya; bugün 17 ilde 94’ü Shaya Mağazacılığa ait 211’i Starbucks’a ait toplam 305 mağazası bulunmaktadır.
 

İHTİYAÇ VE TALEP:

Shaya yetkilileri tarafından; kahve mağazalarında yaşanabilecek hırsızlık olaylarını zamanında algılamak ve tespit etmek için, Hırsız İhbar ve Kapalı Devre TV, oluşabilecek yangının zamanında algılanması için ise Yangın İhbar tasarımı ve uygulaması talep edilmiştir.
 

SİSTEM TASARIMI VE ÇÖZÜM:

Dünya’da lider konumda bulunan ve geniş bir ağa sahip olan Shaya grubunun Türkiye genelindeki tüm mağazalarının Elektronik Güvenlik Sistemlerinin projelendirilmesi, montaj, devreye alma tarafımızca yapılmakta ve servis hizmetleri tarafımızca verilmektedir. Shaya Kahvecilik Mağazaları’nda 30 günlük kayıt kapasitesine sahip ve merkezden uzaktan erişim yapılabilmektedir.
Starbucks mağazalarındaki satışların ve kasa hareketlerinin kontrol altına alınması amacıyla, kasaların POS cihazları Kapalı Devre TV Sistemi ile entegre edilmiştir.